Od 2009 roku Rzemieślnicza Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształci adeptów wielu pożytecznych zawodów i rozwija pasje i umiejętności młodych ludzi. Jesteśmy placówką, która stawia na ciągły progres – jedyne, czego nie umiemy, to osiąść na laurach.
U nas nikt nie będzie się nudzić. Staramy się tak zaplanować czas spędzony w szkole, by łączyć przyjemne z pożytecznym. A pożyteczne z motywującym. Motywujące zaś z zachwycającym, dobrym i pięknym. W każdym razie idzie o to, że ciągle robimy coś nowego, starając się doskonalić siebie, pomagać innym, zobaczyć i poznać jak najwięcej świata i się nim zachwycić albo skrytykować. Trochę brzmi to patetycznie, ale w praktyce to po prostu przekłada się na ciekawe lekcje i bardzo przyjazna atmosferę.
Jesteśmy szkołą w ruchu, czymś na kształt szkoły latającej bądź jeżdżącej. Uczniów RZSZ często zobaczycie w pociągach i autobusach – zmierzają wtedy na kolejne edukacyjne wycieczki, kiedy to wiedza wchodzi do głowy nie tylko przez uszy, ale przez oczy i inne kanały. Aktywnie zdobywamy nowe umiejętności i informacje. Opuszczamy też przyjazne mury szkoły, by uczestniczyć w akcjach charytatywnych, szukać porozumienia z mieszkańcami regionu i propagować określone życiowe postawy.
Jeśli zaś zostajemy w szkole, to staramy się ten czas zagospodarować odpowiednio. Uczestniczymy w licznych projektach, zapraszamy ciekawych gości, organizujemy imprezy sportowe i przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Bierzemy udział w konkursach, rywalizujemy między sobą i z innymi. Budujemy własną przyszłość, ciesząc się teraźniejszością.
Od 2014 roku nasza szkoła nosi imię bł. Karoliny Kózkówny i taka patronka to nie jest przypadek. Nasza rówieśniczka ma nam służyć przykładem, bo nie odżegnujemy się w szkole od propagowania wartości i szukania życiowych drogowskazów. Potrzebujemy autorytetów i mądrych rad, odpowiedniej duchowej stymulacji – jak każdy w wieku dojrzewania. I nawet jeśli się czasem buntujemy, to tylko po to, by wynieść z tej niezgody na rzeczywistość dodatkowe moralne kwalifikacje.
Chcecie wiedzieć, jak to u nas jest? Dobrze jest. Przyjaźnie jest. Całkiem miło. Wiadomo, szkoła to szkoła, ale ta naprawdę da się lubić. To wielka zasługa naszej pani dyrektor i całego grona pedagogicznego, ale równie duża nas samych – uczniów, którzy trzymają się razem.
Rzemieślnicza w trzech słowach?
- Profesjonalizm
- Przyszłość
- Radość